Moravskoslezské kroje: Ty zajímavé nabízí Ostravice

Lidové tradice jsou stále živé. Stále se najde hodně lidí, kteří staré obyčeje udržují při životě a předávají je z generace na generaci. Lze v nich najít národní poklady, které patří ke svébytnosti každého národa. Mezi tradice patří i nošení lidových krojů, na které je Česká republika velmi bohatá. Prakticky každá oblast má svůj vlastní lidový oděv. Pojďme se podívat na ten, který se nosí na Ostravici.

Ostravice, významné letovisko Moravskoslezských Beskyd

V okrese Frýdek-Místek najdete obec Ostravici, která se rozkládá po obou březích stejnojmenné řeky. Obec leží bezprostředně pod nejvyšší horou Beskyd – pod Lysou horou. Není tedy divu, že je zároveň i výchozím bodem na její vrchol. Kousek od Ostravice je přehradní nádrž Šance. Krásná příroda předurčila Ostravici k roli významného beskydského letoviska, takže tu řada návštěvníků hledá i vhodné ubytování. Ostravice je také obcí se svou vlastní kulturou, a dokonce i národním krojem.

Čtyři krojové oblasti

V Ostravici najdete lidové prvky hned čtyř krojových oblastí – Slovenské hornokysucké, Lašské, Valašské a Těšínské. I proto je zdejší kroj nesmírně zajímavý, přestože jeho typickým rysem je prostota a jednoduchost. Oblast nikdy nebyla bohatá ani příliš úrodná, život zde býval těžký. I to se promítlo do vzhledu kroje, na který se používal materiál z domácích prostředků – plátna a vlny.

Příjemné prostředí pro odpočinek

Jestliže chcete mít beskydskou krajinu co nejvíce nablízku, najděte si ubytování, které nabízejí zdejší chaty. Ostravice jich nabízí hodně, stačí si vybrat. K dispozici bývají kuchyňky, takže si můžete i sami vařit. Nebo využijete možnost se občerstvit v místních hotelích. Užijete si místní speciality, většinou obsahující kysané zelí, nebo si můžete dát pořádný hovězí steak z biofarmy. Nechybí ani zvěřina a vegetariánské a veganské pokrmy.

1moda.cz