Oblečení na motorku musí být funkční a šik

Pod pojmem oblečení na motorku si možná vybavíte koženou bundu, kožené moto kalhoty nebo rovnou kombinézu z kůže. Může to být dobrá volba, ale jen pro některé situace. Jestliže jezdíte převážně v létě, měli byste zvážit odlehčené letní oblečení na motorku, které bude bezpečné a zároveň pohodlné. Takový oděv je vyroben ze speciálních textilií a v letních pařácích vám v něm určitě bude komfortněji.

Výhody a nevýhody kůže

Kůže je stále to nejbezpečnější, co si lze na motorku obléct. Musíme ale vzít v úvahu nižší pohodlí, omezenou volnost pohybu, nemožnost odvětrávání a špatnou termoregulaci. Jakmile začne pršet, voda po kůži steče, ale při větším „slejváku“ začne pronikat dovnitř voda skrz švy, a navíc začne být v kůži zima. Na cestovní endura je kůže vůbec poměrně špatnou volbou. Asi nejhorší je obléct si džíny a koženou bundu, nejen z hlediska bezpečnosti, ale také proto, že v dešti voda po bundě steče a kalhoty jsou brzo úplně promočené.

Proč zvolit textil

Textilní letní moto oděv je vhodný zejména pro ty, kteří jezdí i mimo silnice a převážně v létě. Textilní komplety většinou zahrnují bundu a kalhoty na motorku, dá se do nich umístit zimní vložka a k dispozici budete mít i voděodolnou membránu. Takové oblečení lze použít prakticky po celý rok a vždy vám bude příjemně, zkompletujete jej podle aktuálního počasí.

Větrání, švy a chrániče

Kvalitní oděv je vybaven větracím systémem, například rozsáhlými panely z pevné a husté síťoviny, která chrání a zároveň větrá. Na exponovaných místech by měly být bezpečnostní švy, dvojité nebo trojité a žádoucí jsou vyjímatelné chrániče ramen, kolen a loktů. Dražší modely mívají zabudovaný chránič zad.

Aby vše padlo jako ulité

Textilní oblečení bývá bohatší na kapsy, takže nebudete muset složitě vymýšlet, kam dát doklady, mobil, klíče a další nezbytnosti. Je třeba, aby komplet perfektně seděl a hodil se nejen k vaší motorce, ale i k vám. Chrániče musí sedět přesně na tom místě, kde mají být, a to i při pohybu, zejména bývá problém s chrániči kolen na moto kalhotách. Oblečení je pak ještě třeba doplnit vhodnou helmou, obuví a rukavicemi.

1moda.cz