Trendy pro rok 2020: minimalistický šatník

Jaký máte vztah k módě? Sledujete pravidelně aktuální trendy a jste častým návštěvníkem obchodních center, kde nakupujete oblečení podle posledních doporučení módních guru? Nebo si vystačíte s rozumně postaveným šatníkem, v němž máte tolik kousků oblečení, abyste je mohli vzájemné kombinovat a vytvářet zajímavé outfity?

Co je to udržitelná móda?

Pojem udržitelná neboli pomalá móda se v současné době skloňuje ve všech pádech. Je to hlavně proto, že textilní průmysl patří k největším znečišťovatelům životního prostředí. Oděvní řetězce naskladňují stále nové oblečení, které neustále obnovují. Přitom se nedá zrovna říci, že by se jednalo o oděvy ve vysoké kvalitě. Už se vám jistě přihodilo, a ne jedenkrát, že po několika vyprání jste mohli tričko vyhodit, protože už bylo nenositelné. Vybledlo a ztratilo tvar a hodilo se tak akorát, aby se stalo hadrem na podlahu. Kvůli tomuto se s oděvy plýtvá a produkují se tuny odpadu.

Jak vypadá udržitelný materiál?

Při zpracování bavlny v textilním průmyslu se spotřebovávají kvanta vody i půdy, ošetřené pesticidy. Jedním z kroků k udržitelné módě je používání udržitelných materiálů a surovin, jako jsou organická bavlna, bambus, bavlna, konopí nebo len. K udržitelným materiálům ale patří i ty, jež jsou recyklované z PET lahví, z nichž se vyrábí polyesterové oblečení.

pánské boxerky

Většina oděvů v obchodních řetězcích je vyráběna pomocí nucené a dětské práce bez spravedlivého ohodnocení a za špatných pracovních podmínek. A je také na spotřebitelích, jak se k tomu postaví  Spousta lidí již začíná nakupovat oděvy v second handech až na pánské boxerky nebo prádlo všeobecně, protože zjistili, že zde nakoupí levně, dobře a ještě přispívají k lepšímu životnímu prostředí.

Jak si vytvořit minimalistický šatník

Krokem k lepšímu životnímu prostředí může být i vybudování šatníku s minimem oděvů. Ovšem tak, abyste z nich mohli vytvořit nejrůznější kombinace pro každou příležitost. Znamená to dát přednost kvalitě před kvantitou i tím, že si z oděvů budete vybírat. Čím začít? Třeba tím, že se zbavíte všeho nekvalitního oblečení, které už nenosíte a které ve vaší skříni jen zabírá místo. Dalším krokem by mělo být pořízení spodního prádla, které je obvykle prvním svrškem, po němž ráno při oblékání sáhnete.

Začněte spodním prádlem

Dámské spodní prádlo vyžaduje materiály, jež jsou šetrné k citlivé pokožce žen. Výborným materiálem kalhotek je bavlna v kombinaci s elastanem, který se perfektně přizpůsobí tělu. Co se střihů týká, záleží na každé ženě, čemu dává přednost a co jí vyhovuje. Ať už se jedná o klasické kalhotky, tanga, brazilky, panty nebo pohodlné dámské trenýrky.Také pánové si vybírají pánské trenýrky podle svých zvyklostí a vkusu. Nejvíce oblíbený je typ boxerky, jež jsou více na tělo. Volné trenýrky Styx uvítají muži, kteří mají rádi pohodlí a vzdušnost. Současné vzory i materiály pánského i dámského prádla odpovídají požadavkům udržitelné módy, stačí jen zaměřit na kvalitu, která se oplatí. Už jen proto, že takové prádlo vydrží po delší dobu.

1moda.cz